Jak długo można przechowywać obiady pakowane próżniowo, aby nie traciły swojej wartości odżywczej i smaku? Czy jedzenie pakowane próżniowo można podgrzewać i jak to robić? Nasz artykuł pomoże Ci uniknąć błędów i zachować jakość posiłków.
Pakowanie próżniowe jedzenia uznaje się za jedną z najlepszych i najskuteczniejszych metod zabezpieczania żywności. Polega ona na tym, że produkt umieszcza się w nieprzepuszczalnym opakowaniu wykonanym z folii, po czym zmniejsza się ciśnienie w środku pakunku poprzez redukcję ilości tlenu oraz zwiększenie poziomu dwutlenku węgla. Na koniec opakowanie zostaje hermetycznie zamknięte.
Jakiego rodzaju pojemniki nadają się do pakowania próżniowego jedzenia? Mogą być wykonane zarówno z folii, jak i szkła, stali nierdzewnej lub plastiku, w formie torebek, worków, pudełek czy słoików. Ważne, by cechowały się odpornością na uszkodzenia, a także niską przepuszczalnością dwutlenku węgla, tlenu i pary wodnej.
Do pakowania próżniowego zwykle używa się specjalnego sprzętu, który w profesjonalny sposób zabezpiecza potrawy. Maszyny do pakowania żywności umożliwiają próżniowe pakowanie różnego rodzaju produktów spożywczych w sposób automatyczny i błyskawiczny, dlatego też jest podstawowym wyposażeniem każdej firmy zajmującej się m.in. gastronomią, garmażerią czy cukiernictwem.
Jak powinno się przechowywać żywność w opakowaniach próżniowych? W przypadku produktów suchych, nieprzetworzonych, jak kasze, ryże czy makarony, dobrze jest umieścić pojemniki w miejscu zacienionym – na przykład w kuchennej szafce. Jeśli chodzi zaś o świeże artykuły spożywcze lub gotowe, ugotowane lub upieczone wcześniej dania, najlepsze efekty i najdłuższy czas spożycia osiągniemy, przechowując opakowania w lodówce lub zamrażarce.
Warto przy tym pamiętać, że każda żywność, nawet ta zapakowana próżniowo, ma określoną datę przydatności do spożycia. Najdłużej możemy trzymać produkty mrożone – w zamrażalniku przetrwają w doskonałym stanie nawet dwa lata! Przykładowo, artykuły takie, jak pieczywo, ciasta czy surowe mięso drobiowe powinno się przechowywać maksymalnie przez tydzień, owoce – do dwóch tygodni, a warzywa – nawet do 20 dni.
Pakowanie próżniowe gotowych dań sprawia, że możemy przygotować porcje obiadu na wiele dni i znacząco skrócić codzienny czas poświęcany na przygotowanie posiłku. Wystarczy podgrzać i gotowe. Jak długo można przechowywać obiady pakowane próżniowo? W przypadku zup jest to około 12 dni, a gotowych dań głównych zawierających m.in. mięso i warzywa – do dwóch tygodni.
Wspomnieliśmy wcześniej, że gotowe dania do pakowania próżniowego można odgrzewać. Jak to robić? Wszystko zależy od tego, z jakiego materiału wykonane jest opakowanie. W przypadku szkła czy stali nierdzewnej należy wyjąć potrawę z pojemnika i odgrzać w dowolny sposób (w garnku lub na patelni, albo na talerzu w mikrofali). Jeszcze prostsze jest podgrzewanie dań gotowych zapakowanych w folię lub plastik. Bez problemu możesz przygotować obiad w mikrofalówce, pozostawiając jedzenie w opakowaniu. Podgrzewanie dania bezpośrednio w pudełku nie wpłynie na utratę wartości odżywczych czy smaku!
Pakowanie próżniowe gotowych dań ma mnóstwo zalet – przede wszystkim znacząco wydłuża czas przydatności produktów do spożycia. Sprawia, że mniej żywności marnujemy i możemy zaoszczędzić czas na gotowaniu, pakując porcje obiadowe na kilka dni i później jedynie je podgrzewając.
Chcesz, by pakowanie próżniowe jedzenia było jak najprostsze? Wybierz nasze maszyny pakujące i ciesz się świeżym jedzeniem na dłużej!