Poliolefiny zaliczamy do najbardziej popularnych tworzyw sztucznych masowych. Poliolefiny zastosowanie mają w różnych branżach – dowiecie się o nim więcej, czytając nasz artykuł. Mają one ponad 60% udziału w produkcji tworzyw sztucznych, a w ostatnim czasie zapotrzebowanie na nie stale rośnie.
Poliolefina – co to właściwie jest? Poliolefiny to polimery mające w swoim składzie wyłącznie wodór i węgiel. Występujące w nich długie łańcuchy węglowe -C-C-C są podstawowym szkieletem łańcuchów samych polimerów. Mogą być uważane za polimeryczne węglowodory. Poliolefiny posiadają różnorodne zastosowanie – to bardzo ważna pod względem przemysłowym grupa polimerów. Blisko 80% masy produkowanych polimerów syntetycznych to produkcja polietylenu oraz polipropylenu. Posiadają one bardzo dobre właściwości użytkowe, a monomery do ich produkowania uzyskuje się z ropy naftowej. Ponadto ich polimeryzacja jest stosunkowo łatwa pod kątem technicznym.
Jakie zastosowania ma poliolefina? Wykonywane są z niej głównie folie na worki, torby i folie do pakowania artykułów kosmetycznych, papierniczych oraz spożywczych. Dzięki metodzie wytłaczania z rozdmuchem, wyprodukować można z odmian PE-LD (polietylen małej gęstości) opakowania leków i płynów infuzyjnych. Napełnianie specyfikiem ma miejsce w trakcie wytwarzania opakowania. Pojemniki na pasty i proszki albo wiadra są przykładami produktów tworzonych za pomocą technologii wtrysku. Z PE-LLD (polietylen liniowy o małej gęstości) produkuje się cienkie folie, mające dobre właściwości optyczne i wyższe parametry mechaniczne w porównaniu z PE-LD. Wysokie parametry mechaniczne oraz odporność chemiczna sprawiają, że te poliolefiny zastosowanie mają do wyrobu pojemników na paliwa i chemikalia.
PE i PP (polietylen i polipropylen) to materiał, którego używa się do produkcji zakrętek, zamknięć, dozowników, rozpylaczy, tworzonych w różnych kolorach oraz według odmiennych rozwiązań konstrukcyjnych. Cechy PE można zmieniać, dzięki wprowadzaniu różnych domieszek – antyutleniaczy i stabilizatorów przeciw promieniowaniu UV, barwników oraz środków polepszających płynność.
Folia termokurczliwa poliolefinowa posiada szereg zalet, dlatego tak chętnie jest używana w różnych branżach. Folie te posiadają duże wydłużenie przy zerwaniu, są odporne na ścieranie, mają też dobre właściwości elektryczne i dielektryczne. Właściwie dobrane folie do pakowania paczek to bardzo istotny element podczas całego procesu. Dzięki nim szczelnie zapakujesz różne artykuły i ochronisz je przed działaniem wilgoci oraz zabrudzeniem. Ma to duże znaczenie podczas magazynowania oraz transportu towarów. To folie, które nadają się również do maszyn pakujących. Novigo Films oferuje wysokiej jakości folie termokurczliwe, a także profesjonalne maszyny pakujące, w tym zgrzewarki do folii termokurczliwej. Jeśli zależy Ci na sprawnym oraz szczelnym pakowaniu produktów, warto skorzystać z usług sprawdzonej firmy.
Poliolefiny mają szerokie zastosowanie w różnych branżach. Dzięki swoim zaletom można korzystać z nich do produkcji wielu wyrobów. Mamy nadzieję, że nasz artykuł poszerzył Waszą wiedzę na temat tego, czym są poliolefiny oraz ich zastosowania w przemyśle.