Właściciele zakładów produkcyjnych często zastanawiają się, czy trzeba posiadać certyfikat CE dla maszyn pakujących. Wytyczne Unii Europejskiej wskazują konkretnie, które typy urządzeń wymagają takiego certyfikatu. Te z nich, które nie posiadają oznaczenia CE (zazwyczaj importowane z Chin) nie spełniają wytycznych obowiązujących w państwach członkowskich. Mogą być używane w Polsce pod warunkiem, że zostaną odpowiednio zmodernizowane. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, czy certyfikacja CE maszyn obowiązuje także maszyny pakujące.
Co oznacza certyfikat CE maszyny? Jest to deklaracja zgodności maszyny ze wszystkimi dyrektywami „Nowego Podejścia” Unii Europejskiej. Dotyczą one między innymi bezpieczeństwa użytkowania, ochrony zdrowia i środowiska. Co ważne, oznaczenie to może być umieszczone także na produkcie spoza Unii Europejskiej i krajów EFTA, jeśli został on poddany testom weryfikującym jego zgodność z dyrektywami UE. CE certyfikat obowiązuje nie tylko maszyny, ale także takie wyroby jak windy, urządzenia medyczne, zabawki czy przyrządy pomiarowe.
Czy powyższe wytyczne obowiązują także maszyny pakujące? Certyfikat CE — jak już wspomnieliśmy, dotyczy szeregu różnych artykułów, w tym między innymi różnego typu maszyny. Jest jednak wyjątek. Urządzenia, które zostały wyprodukowane przed 1 stycznia 2003 roku nie muszą posiadać takiego oznaczenia, pod warunkiem że spełniają standardy bezpieczeństwa. Normy CE dzielą się na trzy typy. Maszyny do pakowania, które wykorzystują takie produkty jak folia poliolefinowa, muszą spełniać normę typu C.
Maszyny pakujące dopuszczone do obiegu w Polsce muszą mieć certyfikat CE według normy typu C. Co to jest certyfikat CE? Jest to deklaracja zgodności maszyny z dyrektywami Unii Europejskiej, dotyczącymi między innymi bezpieczeństwa użytkowania. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku produktów importowanych spoza krajów UE i EFTA, ponieważ często nie mają takiego oznaczenia (niekiedy nawet jest stosowane podrobione oznaczenie CE — China Export).