Jeśli planujesz unowocześnienie swojego zakładu produkcyjnego, zapewne zastanawiasz się, jak działa tunel grzewczy i jak może pomóc Ci usprawnić pracę. To rozwiązanie znajduje zastosowanie przede wszystkim w branży spożywczej, choć sprawdza się również w branży chemicznej czy kosmetycznej. Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się czym jest i jak działa tunel termokurczliwy.
Tunele termokurczliwe to maszyny pakujące w folię, które sprawdzają się w wielu gałęziach przemysłu. Mogą być używane samodzielnie lub w połączeniu z innymi urządzeniami służącymi do zabezpieczania produktów. Żeby zapakować towar, należy umieścić go na taśmie. Folia termokurczliwa jest obkurczana przy pomocy cyrkulacji gorącego powietrza. Tak zabezpieczony towar nie będzie się przesuwał i jest gotowy do transportu.
Tunele obkurczające są wykorzystywane do pakowania delikatnych produktów, które mogą ulec uszkodzeniu w czasie przewożenia czy składowania. Są to między innymi:
Tunel grzewczy zbudowany jest ze stalowych komponentów. Jego najważniejszym elementem jest komora, na której dnie znajduje się pas transportowy. Pas transportowy może być wykonany ze stalowej siatki, rolek albo taśmy teflonowej. Po bokach umieszczone są grzałki oddzielone blachą perforowaną. Niektóre tunele termokurczliwe są również wyposażone w dodatkowe wentylatory.
Tunele grzewcze są często wykorzystywane w branży spożywczej, chemicznej i kosmetycznej. Nakładają na produkty folię termokurczliwą, która zabezpiecza je przed uszkodzeniami. Zazwyczaj zabezpieczane są w ten sposób takie produkty jak słoiki, butelki, znicze czy kartony. Najważniejszym elementem tunelu grzewczego jest komora, od której wymiarów zależy wielkość produktów, które można zapakować. Ważną rolę pełnią także grzałki i wentylatory.