Zabezpieczenie produktów przed wysyłką lub też magazynowaniem to konieczność. Jak działają maszyny pakujące, wykorzystujące folię termokurczliwą, która szczelnie przylega do wyrobów, chroniąc je przed skutkiem niepożądanych czynników zewnętrznych? Jakie jest zastosowanie maszyn pakujących i czy warto w nie inwestować? Na te pytania odpowiemy w poniższym artykule.
Maszyny pakujące – sposób działania
Właściwości oraz wykorzystanie pionowych i poziomych maszyn pakujących jest imponujące. Oba urządzenia są wykorzystywane w wielu zakładach. Wybierać powinno się je ze względu na specyfikę produktu, który chce się zabezpieczyć. Jak działają maszyny pakujące? W obu przypadkach proces wygląda inaczej:
- działanie poziomych urządzeń pakujących – tego typu maszyny pakujące ściśle współgrają z liniami produkcyjnymi, na których w sposób ciągły i jednostajny transportowane są produkty. Trafiają one do rękawa folii (pojedynczo lub po kilka sztuk), którego brzegi są zgrzewane. Następnie wyroby lądują w tunelach termokurczliwych. Pod wpływem odpowiedniej temperatury folia się obkurcza i przylega ściśle do zabezpieczonego w ten sposób produktu. Rodzaje maszyn pakujących w folię termokurczliwą są różne – ich wielkość, parametry, a także dodatkowe funkcje, powinno się dobierać względem własnych potrzeb,
- działanie pionowych urządzeń pakujących – składają się one ze specjalnego kołnierza pakującego, na którym formowana jest a także utrzymywana torebka, do której następnie przesypywany jest produkt. Maszyna może działać w sposób ciągły lub też na zasadzie start/stop.
Jakie zastosowanie ma maszyna pakująca?
Sposób działania maszyn pakujących ściśle jest zależny od ich konstrukcji, a także przeznaczenia. Obecnie na rynku możemy wyróżnić:
- pionowe maszyny pakujące – skonstruowane są one w taki sposób, aby swobodnie móc pakować artykuły żywnościowe, jak i nieżywnościowe w torebki. W ten sposób zabezpieczane są najczęściej produkty sypkie, pyliste, występujące w kawałkach, granulkach, a nawet pod postacią pasty, czy też płynu. Jak działa maszyna pakująca tego typu? W 2 podstawowych trybach: ciągłym lub też start/stop,
- poziome maszyny pakujące w folię termokurczliwą – jakie jest zastosowanie maszyn pakujących tego typu? Przede wszystkim urządzenia te różnią się od maszyn pionowych. Są one w stanie zabezpieczyć produkty o wielu kształtach oraz rozmiarach – niezależnie od branży.
Powyżej opisaliśmy jak działają maszyny pakujące poziome i pionowe, jak funkcjonują oraz jakie jest ich wykorzystanie. Nieraz oba te systemy pakujące można spotkać w jednej fabryce, gdyż idealnie się uzupełniają, np. dzięki zastosowaniu pionowej maszyny pakującej można szybko przesypać cukier do torebki, a następnie, wykorzystując zgrzewarkę, w sposób szczelny stworzyć pakiet i przygotować go do transportu.
Jeżeli nie wiesz jeszcze jak działają urządzenia pakujące, a szukasz odpowiedniej maszyny do swojej firmy, to odwiedź naszą stronę i zapytaj o radę specjalistów Novigo Films.