W przypadku niektórych artykułów zwykła maszyna do pakowania jedzenia nie wystarczy. Pakowanie w atmosferze ochronnej zapewni żywności dłuższy termin przydatności oraz utrzymanie jej właściwości. Kiedy warto z niego skorzystać? Dowiesz się tego z naszego artykułu.
Pakowanie MAP (pakowanie w atmosferze modyfikowanej lub ochronnej) polega na zastąpieniu w procesie pakowania powietrza innym gazem lub mieszaniną gazów – najczęściej azotem, podtlenkiem azotu, argonem czy dwutlenkiem węgla. Dzięki temu produkty spożywcze pozostają świeże na dłużej i są dobrze zabezpieczone na czas transportu. Folia poliolefina sprawia także, że artykuły lepiej prezentują się na sklepowych półkach.
Maszyny MAP do pakowania w atmosferze ochronnej sprawdzają się do pakowania większości produktów spożywczych. Folia termokurczliwa jest wykorzystywana zwłaszcza do artykułów z krótszym terminem przydatności lub wyjątkowo kruchych, które mogłyby zostać uszkodzone podczas transportu. Najczęściej w ten sposób pakowane są:
Przy pakowaniu w modyfikowanej atmosferze ważny jest wybór odpowiedniego gazu, który sprawdzi się w przypadku konkretnych artykułów. Są na przykład specjalne mieszaniny, które mają zapewnić wydłużoną przydatność owocom i warzywom.
Maszyny do pakowania w folię polietylenową w technologii MAP znajdują zastosowanie w przypadku wielu produktów, na przykład dań gotowych, mleka w proszku czy owoców i warzyw. Dzięki nim zabezpieczysz artykuły na czas transportu, dobrze je wyeksponujesz na półkach i przedłużysz termin przydatności. Pakowanie w MAP polega na zastąpieniu przy pakowaniu powietrza innym gazem, dzięki czemu artykuły zachowują swoje właściwości na dłużej.